Lamga Gungfu

Lamga Gungfu

BYtcan.sk - Lamga Gung FuČo znamená tento tajomný výraz? Že ste ešte nikdy tieto slová nepočuli? Kto tipoval, že by mohlo ísť možno o druh bojového umenia, tipoval správne. Áno v Bytči máme najúspešnejších vyznávačov tohoto umenia. Každý vie že Bytča je mesto zmrzliny, ale málo kto tuší, že je vlastne na Slovensku známa ako mesto Kung-Fu. Cvičenie Kungfu sa stáva v Bytči stále rozšírenejším a obľúbenejším a to hlavne vďaka jedinečnej škole ktorá už má za sebou skoro 10 ročnú tradíciu.

 

Škola je jediná na Slovensku, ktorá vyučuje tradičný juhočínsky štýl sebaobrany Hunnga (tiež nazývaný Hungkuen). Hunnga je jedným z piatich najvýznamnejších, individuálne vytvorených štýlov gungfu pochádzajúcich z Fukginského kláštora Siu Lum na juhu Číny. Jedinečnými symbolmi tohto spôsobu sebaobrany sú podľa istej legendy dve zvieratá tiger a žeriav. V tomto bojovom umení sa spolu prelínajú nekompromisná sila a odvaha tigra, s presnými smrtiacimi útokmi zobáka žeriava, navonok krotkého vtáka.

 

Bytcan.sk - Lamga Lam Chun Sing GungfuZakladateľom školy je Ján Hrankay, ktorý sa venuje bojovému umeniu už viac ako 15 rokov. Za svoje dlhoročné pôsobenie získal niekoľko ocenení. Málo kto vie, že tento skromný človek sa môže popýšiť titulom európskeho majstra Hunnga Kung-fu. Ako on sám hovorí najdôležitejšia je obrovská výdrž a chuť učiť a zdokonaľovať sa. Keďže si myslím že šport vo všeobecnosti treba propagovať ako najviac to len ide, rád by som Vám predstavil túto na Slovensku jedinečnú školu.

 

Bytcan.sk - Lamga Lam Chun Sing GungfuŠkola v Bytči sídli na Ul.Sidónie Sakalovej v priestoroch futbalovej tribúny. (stredný vchod). Výuka  prebieha každý štvrtok, tréningy prebiehajú v príjemnej rodinnej atmosfére pri účasti viacerých študentov. To vďaka individuálnemu prístupu učiteľa ku každému cvičencovi a úrovne jeho pokročilosti. Býva rozdelený do troch fáz. Úvod je samozrejme venovaný rozcvičke a zahriatiu celého tela. Ďalšia časť je venovaná cvičeniu základných postojov a techník, precvičovanie foriem zostáv buď so zbraňou alebo bez zbrane. V tretej poslednej fáze sa zvyčajne študenti venujú rozvoju svojej sily, obratnosti a zručnosti.

 

Učiteľ vždy študentom určí čo budú cvičiť – na čom budú pracovať, čo budú zlepšovať, napr. akú techniku bude študent precvičovať, prípadne či ho naučí novú techniku – pohyb, alebo precvičí tie “staré”. Určí aj to, akým spôsobom – metódou to precvičí, vždy podľa toho ako sa ten ktorý študent rozvíja. Takto prepracovaný systém výuky pomáha a zaručuje, aby sa v tréningu gungfu necvičili len formy a nestala sa z gungfu len exotická gymnastika, určená len na súťaže a pre divákov, ale i plnohodnotný bojový systém.

 

Dúfam, že sa mi aspoň v krátkosti podarilo predstaviť program školy. Pri cvičení nehrá úlohu aká ste váhová kategória ani koľko máte vrások, prioritou je jednoznačne chuť do učenia. Najdôležitejšie však je že nábor účastníkov trvá celoročne. Ak máte chuť prídte sa na tréning pozrieť či už jako záujemca o cvičenie, alebo len ako obyčajny divák.

 

kung2

 

Dvere do školy sú stále pre Vás otvorené !
Viac sa dozviete na oficiálnych stránkach školy.

Autor ČLÁNKU

Branislav Šušolík

Branislav Šušolík

Zakladateľ a administrátor webového portálu www.bytcan.sk. Mám rád naše mesto, jeho históriu, jeho obyvateľov a jeho potenciál. Založením stránok www.bytcan.sk som chcel prispieť k propagácií nášho mesta, poukázať na jeho krásu, ale aj problémy.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

logo bytcan.sk - white

© 2007- 2021 BYTCAN.SK – Všetky práva vyhradené

Späť na vrch stránky