Od progressive k jungle

Od progressive k jungle

BYtcan.skVo fóre ste nám vytýkali že hudobné orientovanie našich stránok je zamerané len jedným smerom. Priznám sa že sa v hudobnej scéne v BY vyznám len v určitom okruhu. Možno ani len netuším kde všade smeruje a koľko tvorby sa vyprodukuje v našom malom meste. Som rád že Vám môžem priblížiť hudobný projekt, ktorý sa prezentuje na internete a ďalším krokom tak prispieva k zviditeľneniu kultúry v Bytči.

 

Musím povedať, že moja orientácia vo svete elektronickej hudby je absolútne minimálna, ale vďaka stránkam cico by mix sa mi podarilo aspoň čiastočne svoje vedomosti doplniť.

Základom týchto stránok je aby sme pokryli čo najväčšie množstvo diania v Bytči, preto som rád že Cicko prijal moju výzvu na rozhovor a objasnil mi ako vzniká takýto štýl hudby a aké ma názory na kultúrne dianie v Bytči. Ja som nesmierne rád, že sa s Vami o tento rozhovor môžem podeliť.

Minulý týždeň som zaregistroval vznik tvojich nových stránok na ktorých prezentujuješ svoje hudobné nápady, pod pseudonymom Cicko . Čo takto prezradiť o sebe niečo bližšie?
Niečo o mne? Mám 22 rokov a som obyčajný človek, ktorý chodí denne do práce, stará sa o rodinu a keď si nájdem trošku času, venujem sa produkcii. Hudbu robím približne rok a pol, zatiaľ používam iba PC, ale v najbližšej dobe sa chystám zakomponovať do mojej tvorby aj seqencer a analógové klávesy.
K mojej web stránke asi toľko, že funguje od novembra 2006, ale od tej doby prešla značnou grafickou úpravou, ako aj rozšírením o tvorbu mojho kolegu Cirba. Postupom času plánujeme z nej urobiť promotion web pre všetky bytčianske alternatívne projekty.

Pokiaľ viem tak alternatívou sa označuje všetko čo sa nedá jednoznačne označiť “ako hrané v rádiách”. To znamená že Vaša stránka bude robit promotion aj “živým” projektom?
Nie je to vylúčené, poznám projekty robiace elektronickú hudbu aj na živých nástrojoch s používaním rôznych efektov, ale to je v Bytči zatiaľ iba v plienkach…

To znamená povedzme punku, alebo metalu?
Nie, to rozhodne nie.

Takže je jasné tvoje zameranie na elektroniku. Aký je tvoj názor aj na ostatné hudobné štýly?
Som toho názoru, že každý štýl má niečo do seba, ide o jeho podanie, či ten interprét je origynálny, resp. či ponúka vo svojom štýle aj niečo nové…

Čo pre teba znamená punk, alebo metal?
Nemám k týmto štýlom vytvorený žiadny vzťah.

Iné odvetvia hudby.. jazz, blues?
Tieto odvetvia sú podľa mňa kolískou súčastnej hudby, mnoho elektronických projektov používa prvky jazzu a blues, ja osobne mám rád elektro-jazz.

V Bytči existuje niekoľko kapiel aj keď teda štýlovo určite inak zameraných. Ako ich hodnotíš práve Ty?
Z Bytčianskej hudobnej scény rešpektujem jediný projekt a to Abuse, ostatné kapely podľa mňa neponúkajú ničím výnimočný zvuk i keď niektorí bytčianski hudobníci sú naozaj majstri svojich nástrojov, len sa nesnažia ponúknuť poslucháčovi niečo nové.

Čo máš na mysli nové? Spájanie elektroniky a rocku povedzme? Myslíš že ponúknuť niečo nové sa dá len zmesou rôznych hudobných žánrov?
Presne toto som nemal na mysli… Myslel som tým nejaký nový smer vrámci svojho štýlu. Nezaradiť sa do dlhej rady za ľudí, ktorí robia to isté čo ty, akurát s iným vokálom a tak…

A čo napríklad zmes rocku, jazzu, punku a metalu? To nie je ponúknutie niečoho nového?
??? (začínam si myslieť, že ma podpichuješ)

Myslíš že v Bytči existuje dostatočné miesto na prezentáciu hudobných projektov? Myslím akéhokoľvek žánru.
Ten priestor tu rozhodne je, ale treba mať čo ponúknuť. Nie je problém si vybaviť koncert napr. v Bristol café.
A čo sa týka elektronickej prezentácie, tak existuje stránka Ludia-by.sk , ktorá je venovaná bytčianskej umeleckej scéne ako takej a každý umelec má na nej šancu prezentovať svoju tvorbu, či už ide o hudbu, fotografie, maľby, poéziu…
POZN. autor : trošku by som namietal, my ako kapela sme sa tam chceli dostat uz pred 4-mi rokmi a nepodarilo sa…

Zdôraznuješ stránku Ludia-by.sk ako možnosť prezentácie bytčianskej umeleckej scény. Ako ako sa Ti pozdáva projekt bytčan.sk ? Je to ešte bábätko, treba mu nechať trošku času a myslím, že bude mať budúcnosť.

Máš pocit že na našich stránkach by sa nemohla prezentovať umelecká scéna?
A prečo nie? Je dobré, keď sa v aj v našej malej Bytči formuje nejaká hudobná scéna…

Rád by som sa teraz vrátil k tvojej hudobnej produkcií. Viem, že mnohí tvorcovia nemajú radi škatulkovanie práve tej svojej produkcie. Skús ale predsa len povedať, do akého štýlu sa radí práve tá tvoja?
V mojom prípade ja ťažké zaradiť sa do nejakého pevného štýlu, nakoľko ešte dosť experimentujem, ale v poslednej dobe som sa ustálil niekde medzi progressive až jungle. Rád robím agresívny zvuk založený na bassovej linke a v nemalom množstve používam rôzne perkusie. Čo sa tempa týka, tak od 140 do 155bpm.

V ukážkach je jedenásť skladieb, začínajúcich Introm a končiacich Outrom. Tvoria vlastne koncepčne celé album?
Tak by som to nepovedal, sú to všetko trial verzie. Na hotovo nemám zatiaľ mastering žiadneho songu, tak sa nemôžeme baviť ani o “albume”. Nazvime to promotion demo, kde si každý môže vypočuť, na akej som zvukovej a umeleckej úrovni.

Ako dlho skladby vznikali? Koľko vzniká jednotlivý song?
Moje demo je práca, ktorú som robil rok a pol, koľko mi trvá urobiť jednotlivý song sa nedá presne povedať, nakoľko ich neustále dorábam, re-mastrujem a apikujem do nich nové prvky, čo som sa časom naučil.

Venuješ sa skladaniu každý deň, alebo záleží len na nádale a chuti, či poprípade nechuti?
Ja tvorím hlavne, keď mám popri práci a rodine na to čas, ale to nie je všetko. Musí ma samozrejme “kopnúť” múza, bez nápadu to jednoducho nejde… Ale snažím sa aspoň raz týždenne na pár hodín sadnúť za PC a produkovať.

Čo koncerty? Býva zvykom že vystupuješ pred obecenstvom? Môžme Ťa niekde najbližšie vidieť? Ja som pred publikom nestál už približne 2 roky, kedysi som sa venoval DJ-ingu, ale dal som si odmlku, aby som mohol produkovať vlastnú tvorbu a ešte podľa mňa nie som na takej zvukovej (a ani umeleckej) úrovni, aby som s tým išiel pred obecenstvo. Dávam tomu minimálne ešte tak pol roka.

Pol roka nie je veľa, takže sa môžme tešiť na tvoju live prezentáciu. Myslíš, že sa dá umelecky “dospieť” do pol roka?
Ak k tomu prirátame rok a pol, ktorý už umelecky dozrievam, tak myslím, že dá…

Čo tvoje vzory, je niekto kto ovplyvnil, poprípade ovplyvňuje tvoju tvorbu?
V najväčšej miere asi Francúz Laurent Garnier, ale aj Nemec Timo Maas a samozrejme Way out west.

Ďakujem za rozhovor a prajem veľa dobrých nápadov!

Bytcan.sk - Od progressive k jungle

Autor ČLÁNKU

Branislav Šušolík

Branislav Šušolík

Zakladateľ a administrátor webového portálu www.bytcan.sk. Mám rád naše mesto, jeho históriu, jeho obyvateľov a jeho potenciál. Založením stránok www.bytcan.sk som chcel prispieť k propagácií nášho mesta, poukázať na jeho krásu, ale aj problémy.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

logo bytcan.sk - white

© 2007- 2021 BYTCAN.SK – Všetky práva vyhradené

Späť na vrch stránky