Súľovský hrad ako ho nepoznáme

Súľovský hrad ako ho nepoznáme

Olejomaľba krajinára Ladislava Medňanského sa datuje medzi roky 1875–1885.  Na obraze je zachytený Súľovský hrad. Vďaka obrazu môžeme vidieť, ako vypadala zrúcenina Súľovského hradu v devätnástom storočí.

Ladislav Mednyánszky

príp. Ladislav Mednyanszky, Ladislav Medňanský, Ladislav Mednyánsky, László Mednyánszky, Ladislaus von Mednyánszky, Baron László Mednyánszky

* 30.04.1852 Beckov – ✝ 17.04.1919 Viedeň

kresliar, maliar

Krajinár európskeho významu, ktorý mal ateliér aj na parížskom Montmartri a neskôr vo Viedni. Jeho krajinárske maľby sa vyznačujú melanchóliou či nostalgiou a majstrovským zachytením svetla.Ladislav Jozef Baltazár Eustach, pokrstený 4. mája, sa narodil v Beckove č. p. 5 do zmiešaného manželstva katolíckeho otca baróna Eduarda Medňanského a evanjelickej matky Márie Anny, rod. Szirmay. Umelecké vzdelanie získal na Akademie der Bildenden Künste (Mníchov) v Mníchove a na École des Beaux-Arts v Paríži.

Časť jeho rozsiahleho diela je vystavená v kaštieli v Strážkach pri Spišskej Belej, ktorý pôvodne patril rodine Medňanských.

Pôsobenie: Švajčiarsko , Viedeň , Spiš , Budapešť

Hits: 1209
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Autor ČLÁNKU

Branislav Šušolík

Branislav Šušolík

Zakladateľ a administrátor webového portálu www.bytcan.sk. Mám rád naše mesto, jeho históriu, jeho obyvateľov a jeho potenciál. Založením stránok www.bytcan.sk som chcel prispieť k propagácií nášho mesta, poukázať na jeho krásu, ale aj problémy.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

logo bytcan.sk - white

© 2007- 2021 BYTCAN.SK – Všetky práva vyhradené

Späť na vrch stránky