Umelecké diela vo verejnom priestore – „Cibuľa“ pri Skleníku

Paradox kontextu- Všetky diela-10_Foto Jakub Michel

Umelecké diela 2. polovice 20. storočia vo verejnom priestore a v architektúre v Bytči

„Cibuľa“ pri Skleníku, ako ju mnohí ľudovo nazývame, je dielom novomestského sochára Milana Struhárika (1935). V roku 1977, v dobe dokončenia stavby pavilónu obchodných prevádzok, ku ktorému patrí, tu bola priamo na mieste odliata z umelého kameňa. Jej tvar je abstraktný, ale vychádza z prírodných foriem, pričom predobrazom mohol byť okrem cibule aj plod, hľuza alebo puk kvetu či listov. Tvoria ju dva zvislé zvlnené pásy, jeden je objemnejší a kratší, druhý tenší a vyšší, akoby sa svojim tvarom navzájom dopĺňali. Plastiku tak môžeme vnímať aj ako vyjadrenie harmonického vyrovnávania síl v prírode, čo je jednou z dôležitých autorových tém aj v iných dielach.

Výskum diel je súčasťou prebiehajúceho výskumného projektu Petra Pivodu Umelecké diela 2. polovice 20. storočia vo verejnom priestore a v architektúre v Bytči. Realizáciu výskumu podporil z verejných zdrojov formou štipendia Fond na podporu umenia. 

Formát krátkych textov o bytčianskych dielach pôvodne vznikol v spolupráci s KC Hviezdne noci.
Fotografie: Jakub Michel

Autor článku:

Mgr. Peter Pivoda PhD.

Vyrastal v Bytči a k tomuto mestu má veľmi silný vzťah. Zaujímajú ho procesy formovania vzťahu ľudí k ich okoliu, a to predovšetkým cez spoznávanie lokálnych dejín, umeleckých prejavov, architektúry a sídelných celkov.  V spolupráci s KC Hviezdne noci pripravil niekoľko podujatí a komentovaných prehliadok o význame mestských prvkov, napr. o areáli zaniknutého pivovaru Popper, regulácii Váhu a mestskej rieke, či architektúre Milana Michala Harminca v Bytči. Momentálne pracuje na výskumnom projekte, ktorého cieľom je zmapovať bytčianske umelecké diela vo verejnom priestore z obdobia socializmu.Vyštudoval kulturológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde v roku 2020 obhájil dizertačnú prácu zameranú na vzdelávacie programy v galériách na Slovensku s prvkami aktívneho občianstva. Od roku 2014 pracuje v Slovenskej národnej galérii v Bratislave v oblasti sprostredkovávania umenia rôznym cieľovým skupinám.

Zanechať prvý komentár

Informácie o článku

Súvisiace príspevky