Najväčšia radosť sú úspechy mojich študentov

Najväčšia radosť sú úspechy mojich študentov

Najväčšia radosť sú úspechy mojich študentov“Mám prácu, ktorá bola len mojim koníčkom, veľmi málo ľudí ma také šťastie. Najväčším úspechom pre mňa je vidieť progres mojich študentov. Viem, že som na nich veľmi prísny, ale mám ich všetkých veľmi rád” – hovorí skromne Ján Hrankay. Úspešný športovec, ktorý s hrdosťou a pokorou jemu vlastnou reprezentuje naše mesto Bytča, nielen na Slovensku, ale aj ďaleko za jeho hranicami. Jeho sen  zdokonaľovať sa vo svojom celoživotnom koníčku kung-fu, ale aj učiť tomuto umeniu ostatných začal realizovať už pred 15-timi rokmi. Dnes má okrem hlavnej školy v Bytči aj ďalšie štyri pobočky a jeho študenti sa stali jeho veľmi úspešnými následovníkmi. V rozhovore sa dozviete viac o jeho práci, plánoch a úspechoch.

 • Ahoj Janko, mohol by si nám v krátkosti na úvod predstaviť svoju školu?

Naša škola je jediná na Slovensku, ktorá vyučuje kompletný systém juhočínskeho štýlu gungfu nazývaný Hung Ga /Hung Kuen/. Školu má pod patronátom rodina Lam z Hongkongu. Hlavná škola sídli v našom meste. Pravidelná výučba je založená na starých tréningových metódach a prebieha vo vlastných priestoroch školy, ktorá je vybavená všetkými potrebnými pomôckami na cvičenie gungfu. Jej súčasťou je niekoľko pobočiek. Navštevujú ju študenti rôznych vekových kategórií. Hlavná škola má samostatný oddiel i pre tých najmenších – detí od 6 do 10 rokov. Tréningy sú zamerané nielen na rozvoj študentovej sebaobrannej a zdravotne-kondičnej úrovne, ale i psychickej a duchovnej úrovne. Škola je tradičnou školou gungfu, veľmi podobnou rodine. Znamená to, že v našej škole sa neskladajú žiadne skúšky, nezískavajú sa certifikáty a neudeľujú sa výkonnostné stupne. Súčasťou tréningov sú pravidelné i víkendové sústredenia a niekoľkodňové letné sústredenia.

Najväčšia radosť sú úspechy mojich študentov

• V názve školy máš Lam Ga Hung Kuen – čo sa za týmto tajomným názvom skrýva? Ako sa líši od klasického kung-fu?

Lam je priezvisko rodiny v ktorej cvičím gungfu. Ga- znamená v čínštine rod, rodina. Hung kuen je názov štýlu, ktorého cvičíme, v preklade to znamená Hungova päsť (Hung je priezvisko zakladateľa štýlu).

• Ďakujem za vysvetlenie. Zúčastnili ste sa festivalu čínkeho wushu. Aj to je druh kung-fu?

Najväčšia radosť sú úspechy mojich študentovWushu je termín, ktorý sa viac používa v kontinentálnej Číne a v preklade znamená bojové umenie. Školy wushu sú však viac zamerané na tú športovú a súťažnú formu čínskych bojových umení. Slovo gungfu je najpoužívanejší termín v západnom svete (hlavne vďaka hercovi Bruce Lee) pre čínske bojové umenia. Ak si to slovo preložíte, prídete na to, že nemá nič spoločné s bojovým umením. Jazykový význam slova je zručnosť, majstrovstvo, čas, úsilie, práca. Gungfu by mohlo teda znamenať majstrovstvo, zručnosť, dosiahnuté dlhodobou a veľmi namáhavou prácou či tréningom. Takže svoje gungfu môže mať hocijaký šikovný remeselník či klavírny virtuóz.

• Ako prebieha takáto súťaž?

Súťaž sa koná v cvičení tieňových foriem so zbraňou a bez zbrane. Rovnako je rozdelená podľa vekových kategórií a jednotlivých štýlov. Každý súťažiaci predvedie formu, ktorú hodnotia štyria rozhodcovia. Hodnotí sa kvalita pohybov sila, rýchlosť, výbušnosť, koordinácia, atď.

• Kvalitnú a dobre odvedenú prácu so svojimi študentmi dokazuje aj zisk 10-tich medailí na poslednom podujatí. Kto a v akých kategóriách sa umiestnil na medailových stupňoch?

Kategória do 12 rokov

  • Matúš Prcín – cvičenie bez zbrane 1. Miesto
  • Matúš Prcín – cvičenie so zbraňou 1. Miesto

Kategória od 12 rokov do 17 rokov

  • Andrej Letko – cvičenie s dlhou zbraňou 3. Miesto
  • Tomáš Hulín – cvičenie s ťažkou zbraňou 1. Miesto
  • Tomáš Mičúch – cvičenie bez zbrane 1. Miesto
  • Jakub Hamza – cvičenie bez zbrane 2. Miesto
  • Jakub Hamza – Shaolin-cvičenie bez zbrane 2. Miesto 
  • Jakub Hamza – cvičenie so zbraňou 2. Miesto

Kategória bez zbrane, dospelí ženy

  • Martina Turičíková – cvičenie bez zbrane 3. Miesto
  • Martina Turičíková – cvičenie so zbraňou 2. Miesto

 

• Vaša škola už dlhodobo reprezentuje fantastickými umiestneniami naše mesto Bytča. Akými najväčšími úspechmi sa môžete pochváliť?

Cvičiť gungfu v našej škole za účelom zúčastňovania sa nejakých súťaží bolo i bude na úplne poslednom mieste. Napriek tomu sme sa niektorých zúčastnili, aby sme reprezentovali naše mestečko Bytča a aspoň trošku prezentovali veľmi malú časť toho, čo sa môžu u nás ľudia naučiť. Niekoľko našich umiestnení v medzinárodných súťažiach v kungfu:

• Európsky pohár v Čechách 2006 – 1.miesto 3-krát, 2.miesto 1-krát, 3.miesto 2-krát

• 1.ročník Turnaja v čínskom boj. umení na Slovensku Bratislava 2007, prvé miesto 1-krát, 2. miesto 4-krát, 3.miesto 2-krát

• 1.Majstrovstvá Slovenska vo Wushu 2008, prvé miesto 3-krát, 2. miesto 3-krát, 3.miesto 2-krát

• Národný turnaj vo Wushu 2008, prvé miesto 3-krát, 2. miesto 5- krát, 3.miesto 2 krát

• V ktorom roku ste založil školu? Koľko má momentálne pobočiek, vo všetkých trénuješ osobne? Koľko študentov sa momentálne venuje v tvojej škole kung-fu?

Školu som založil v apríli 1998, ale súčasnú podobu má od roku 2002. Pobočky sú v Žiline, Turzovke, Bratislave a Topoľčanoch. V mojej škole je približne sedem desiatok študentov.

• Tvoje osobné úspechy nezaostávajú za úspechmi tvojej školy. Pred šiestimi rokmi? si sa stal dokonca majstrom Európy v Hungga Kung-fu – zúčastňuješ sa ešte stále súťaží?

Mám prácu, ktorá bola len mojim koníčkom, veľmi málo ľudí ma také šťastie. Najväčším úspechom pre mňa je vidieť zlepšovanie mojich študentov. Čo sa týka súťaží, vyhral som Európsky pohár v Taliansku 2002, 1.miesto Svetový pohár v Prahe 2004 a Majstrovstvá Slovenska 2008, nie je to nič, čomu prikladám, čo i len malú dôležitosť. Nie, už nesúťažím.

Najväčšia radosť sú úspechy mojich študentov

• Aké najbližšie súťaže, či exhibície čakajú tvoju školu? Kde Vás môžeme najbližšie vidieť?

Koncom budúceho roku by som rád zorganizoval turnaj gungfu, Európskeho rozmeru, pod patronátom rodiny Lam z Hongkongu, hlavnými rozhodcami bude môj učiteľ Lam Chun Sing sifu a jeho brat Lam Chun Chung sibaak. Na zaver celého podujatia bude exhibícia gungfu pre verejnosť.

• Slovo na záver?

Týmto by som chcel poďakovať mestu Bytča, Centru voľného času a primátorovi Miroslavovi Minarčíkovi za podporu v našej činnosti.

Mojim študentom by som odkázal…aj keď som na Vás veľmi prísny, mám Vás rád…

 

Najväčšia radosť sú úspechy mojich študentov

 

 Foto a viac informácií o škole sa dozviete na:  http://lamgagungfu.sk/, alebo na FB profile školy.

 

Autor ČLÁNKU

Branislav Šušolík

Branislav Šušolík

Zakladateľ a administrátor webového portálu www.bytcan.sk. Mám rád naše mesto, jeho históriu, jeho obyvateľov a jeho potenciál. Založením stránok www.bytcan.sk som chcel prispieť k propagácií nášho mesta, poukázať na jeho krásu, ale aj problémy.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

logo bytcan.sk - white

© 2007- 2021 BYTCAN.SK – Všetky práva vyhradené

Späť na vrch stránky