Čestné občianstvo si Schwarz, Král a Šamaj zaslúžia

Pavel KrálUž onedlho, v piatok 1. mája si pripomenieme 70. výročie oslobodenia Bytče spod fašistickej okupácie.Tento rok si pripomíname 70. výročie skončenia II. svetovej vojny. Mesto Bytča bolo spod fašistickej okupácie oslobodené 1. mája 1945. Preto do zastupiteľstva, spolu s poslancami nášho klubu, predkladám návrh na udelenie čestného občianstva Mesta Bytča rodákom, generálmajorovi Ivanovi Ottovi Schwarzovi, Pavlovi Královi a Ondrejovi Šamajovi, ktorí sa významnou mierou zaslúžili o oslobodenie našej vlasti spod nacistickej okupácie a svojimi hrdinskými skutkami preslávili Mesto Bytča doma, aj v zahraničí.

Počas najväčšieho vojnového konfliktu všetkých čias dokázalo svoju odvahu aj množstvo občanov Mesta Bytča. Mnohí z nich položili svoje životy, mnohí sa vyznamenali hrdinskými činmi. Medzi takých patrili aj traja Bytčania, generálmajor Ivan Otto Schwarz, ktorý celú vojnu bojoval proti fašistom v lietadle, ako súčasť 311. československej bombardovacej perute v Británii, Pavel Král, ktorému sa ako jednému z mála bytčianskych Židov podarilo uniknúť pred transportom do Osvienčimu a ktorý bojoval v Slovenskom národnom povstaní. Neskôr ho prenasledoval aj komunistický režim, ktorý ho donútil k emigrácii a Ondrej Šamaj, priamy účastník bojov v SNP.

70. výročie skončenia II. svetovej vojny a oslobodenia Mesta Bytča, je s pravdepodobnosťou, ktorá hraničí s istotou, posledným okrúhlym, kedy máme možnosť uctiť si a oceniť priamych účastníkov bojov o našu slobodu osobne. Všetci už totiž majú viac ako 90 rokov. Zároveň má mesto možnosť uctiť si všetkých živých, aj pamiatku všetkých zosnulých účastníkov bojov, aj tých, ktorí počas okupácie trpeli. Preto navrhujeme, aby Mesto Bytča usporiadalo dôstojnú oslavu oslobodenia mesta a týmto trom hrdinom udelilo titul Čestný občan Mesta Bytča!

Udelením titulu Čestný občan Mesta Bytča a usporiadaním dôstojnej oslavy 70. výročia oslobodenia sa Mesto Bytča prihlási k hodnotám slobody, odvahy, pravdy a osobnej statočnosti, ktoré hrdinom v roku 1945 pomohli zvíťaziť nad fašistickými okupantmi a ktoré sú mimoriadne aktuálne aj v dnešnej dobe. Traja Bytčania, ktorým titul navrhujem udeliť si ho mimoriadne zaslúžia práve pre tieto hodnoty.

Generálmajor Ivan Otto Schwarz
*11. 12. 1923

Detstvo prežil v Bytči. V roku 1939 ho otec poslal na strednú školu do Londýna. Tam sa po vypuknutí vojny ako 16-ročný dáva zverbovať do armády. Ako 17-ročný (aby ho prijali, pridal si jeden rok) vstupuje do Britského kráľovského letectva RAF. Ako súčasť 311. Československej bombardovacej perute nalietal 4,5-tisíc bojových hodín. Za najväčší úspech sa považuje zničenie nemeckej zásobovacej lode Alsterufer, ktorá viezla materiál potrebný na výrobu zbraní z Japonska do Francúzska. Keďže nemecká armáda strategický materiál nutne potrebovala, odhaduje sa, že týmto činom posádka lietadla s Ivanom Schwarzom na palube, skrátila druhú svetovú vojnu o jeden rok.

Ivan Král

Po vojne sa Ivan Schwarz na čas vrátil do Československa. V roku 1947 však vytušil, že sa schyľuje ku komunistickému prevratu a vrátil sa do Londýna. So sebou si priviezol aj manželku, s ktorou mal neskôr dve dcéry. V Londýne úspešne podnikal, rozbehol niekoľko firiem. V súčasnosti stále žije v centre Londýna a zamestnáva niekoľko ľudí.
Prezident SR Ivan Gašparovič mu udelil vojenský Rad Bieleho dvojkríža III. triedy. Mesto ho ocenilo aj pri príležitosti 780. výročia prvej písomnej zmienky v roku 2014.
Ivan Schwarz sa k Bytči hrdo hlási. Nevynechal jedinú príležitosť, aby rodné mesto navštívil. Ako Bytčiansky rodák je vysoko vážený a oceňovaný na celom svete. Pred niekoľkými rokmi mu pripadla česť privítať na Slovensku britskú kráľovnú Alžbetu II.

Pavel Král
*1. 8. 1925

Narodil sa v Bytči ako Pavel Kalmár. Keď mal sedemnásť rokov, mal ako Žid nastúpiť do transportu smerujúceho do Osvienčimu. Podarilo sa mu ujsť. Skrýval sa v Bytči, Trenčíne, Žiline. Keď vypuklo Slovenské národné povstanie, pridal sa k partizánom v Rajeckej doline, kde bol účastníkom ťažkých bojov. Po skončení vojny odišiel do Prahy, kde na vysokej škole vyštudoval ekonomiku a oženil sa. Po roku 1968, období normalizácie, však pre svoje politické postoje a odpor k sovietskym okupantom, mohol pracovať len ako robotník a tak spolu s manželkou a dcérami emigroval do Švajčiarska, kde pracoval ako bankový úradník. Do Prahy sa vrátil po Nežnej revolúcii. V garsónke tam žije aj v súčasnosti. Napísal knihu Židia v Bytči, v ktorej si zaspomínal na všetkých, ktorí neprežili Holokaust.

Pavel Král

Ondrej Šamaj
93 rokov

Pochádza z Malej Bytče, z desaťčlennej rodiny. Otec im umrel, keď mal Ondrej 12 rokov, a tak sa deti museli postarať samé o seba. Ondrej nastúpil na službu ku gazdovi. V roku 1942 narukoval do armády a v roku 1943 ho odvelili na Krym. Slováci sa však rozhodli prebehnúť k Rusom. Po vypuknutí SNP ich prepravili do Zvolena. Ondrej Šamaj sa neraz zúčastnil ťažkých bojov. Bol aj zranený, ťažkému zraneniu sa vyhol len o vlások. Takto si dnes naň spomína: „Pri odstraňovaní mín pri mne vybuchla nemecká mína, ktorá obsahovala 280 guliek. Zranila ma do krku. Keby len o vlások nižšie, zabila by ma. Mal som šťastie.“
Za zásluhy v bojoch udelili Ondrejovi Šamajovi takmer tridsať vyznamenaní, vrátane najvyššieho, Českolovenského vojnového kríža. Pred pár dňami sa mu na oslave zišli priatelia a známi z blízkeho, aj vzdialeného okolia. Tento vzácny človek oslávil 93. narodeniny.

 

 

Zanechať prvý komentár