Ako fungujú domáce nabíjacie stanice pre elektromobily?

Ako fungujú domáce nabíjacie stanice pre elektromobily?

Inteligentné nabíjacie stanice pre elektromobily umožňujú plynulé a bezpečné nabíjanie, ktoré pomáha znižovať emisie a šetriť náklady. Popularita elektrických vozidiel na Slovensku postupne narastá. Aj z tohto dôvodu by ste sa mali oboznámiť so základnými informáciami a výhodami, ktoré so sebou nabíjačky pre elektromobily prinášajú.

Ako vlastne vyzerá klasické nabíjanie elektromobilov?

Šetrenie životného prostredia je jedna z hlavných tém, ktorú v Bruseli intenzívne rieši Európsky parlament. Možno ste už počuli o plánovanom prechode zo spaľovacích áut na elektromobily. Hoci k tomuto prechodu v dohľadnej dobe nedôjde – najskôr asi v roku 2035, súčasní vodiči pomaly ale isto prechádzajú na ekologickejšiu možnosť a to využívanie elektromobilov. Uvedenie takéhoto vozidla do prevádzky sa uskutočňuje za pomoci nabíjacej stanice, ktorá sa vo všeobecnosti dá rozlíšiť na tri typy.

Ako prvé uvádzame nabíjačky AC (AC = striedavý prúd). Nabíjanie elektromobilov v tomto prípade trvá síce najdlhšie, no vo výsledku nejde o časovo náročný úkon. Sú malé, veľa nevážia a ich inštalácia je jednoduchá. Využitie nabíjačky typu AC odporúčame v prípadoch, kedy sa neponáhľate a máte dostatok voľného času – napríklad na návštevu obchodného centra, podniku, rekreáciu a podobne.

Druhá verzia nabíjačky pre elektromobily je takzvaná rýchlonabíjačka. Ako z názvu vyplýva, nabíjanie je zreteľne rýchlejšie, ako pri nabíjačke typu AC a to 30 až 45 minút. Elektrický prúd, využívaný na proces nabíjania je jednosmerný (DC). Ultrarýchle nabíjacie stanice zodpovedajú vysokým štandardom súčasnej uponáhľanej doby. Aj tieto nabíjačky uskutočňujú nabíjanie pomocou jednosmerného elektrického prúdu (DC). Keďže čas nabíjania je naozaj krátky (presná doba závisí od parametrov vozidla), nájdete ich umiestnené hlavne pri rýchlostných cestách a diaľniciach.

Ktorý typ nabíjacích staníc využívajú domácnosti?

Z vyššie uvedených druhov sa medzi nabíjacie stanice pre domácnosť zaraďuje verzia, fungujúca na princípe striedavého elektrického prúdu (AC). Hoci v porovnaní s ostatnými druhmi prebieha nabíjanie pomalšie, podľa dostupných spätných väzieb je doba čakania v pohodlí domova prijateľná. Komfort nabíjania v domácnosti sa dá vylepšiť aj prostredníctvom smart aplikácie, kedy proces nabíjania dokážete ovládať cez mobil.

S domácimi nabíjacími zariadeniami pre elektromobily dokážete bezpečne optimalizovať čas nabíjania. Pri zaobstaraní elektrického vozidla prispievate k zníženiu znečistenia ovzdušia výfukovými plynmi. Nabíjanie sa vykonáva prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energie, čo je úplný opak ako pri spaľovacích vozidlách, ktoré fungujú na základe čerpania neobnoviteľných zdrojov.

Nabíjacie stanice pre domácnosť sú z viacerých hľadísk rovnako výhodné ako tie verejné. Ak by sme ich však mali porovnať, domáca verzia predstavuje o niečo väčší komfort a šetrenie elektrickej energie na trase domov – verejná stanica.  Ak ste vo svete nabíjania elektromobilov začiatočník, nie je náročné dopracovať sa k rôznym fotonávodom, či videonávodom, ktoré jasne vysvetlia princíp používania elektronabíjačky.

Zanechať prvý komentár